W wielu mieszkaniach nie ma możliwości wygospodarowania miejsca na szklarnię i utrzymania optymalnego mikroklimatu, tak aby rośliny czuły się komfortowo, a stosowanie żywych roślin w doniczkach w budynkach użyteczności publicznej jest niepraktyczne, ponieważ wymagają one starannej pielęgnacji i zajmują dużo miejsca.

Zielone ściany jako element wystroju wnętrz

Ogrodnictwo wertykalne we wnętrzu to świetny sposób na stworzenie przytulnej i niepowtarzalnej atmosfery w pomieszczeniu o dowolnej wielkości.  Obecnie zielone ściany (których bogata ofertę znajdziesz tutaj: green-designers.pl) są u szczytu popularności, ponieważ nie wymagają prawie żadnej konserwacji i zawsze wyglądają świeżo i pięknie. Dzięki ogrodnictwu wertykalnemu w mieszkaniu lub budynku użyteczności publicznej można podzielić przestrzeń na strefy i zapewnić dodatkową izolację akustyczną.

Wybierając pionową zieleń wewnętrzną wykonaną ze sztucznych roślin, można uzyskać wszystkie powyższe korzyści przy minimalnych kosztach. Sztuczna zieleń doskonale komponuje się z wnętrzem każdego pomieszczenia i tworzy relaksującą atmosferę. Taka dekoracja jest często wykorzystywana nie tylko do obsadzania ścian w mieszkaniach, ale także do dekoracji biur, restauracji, basenów, saun, parków wodnych, centrów handlowych i fitness.

Zalety sztucznych zielonych ścian

Repliki botaniczne wykonane z nowoczesnych materiałów (lateksu i silikonu) nie odróżniają się od oryginałów, ale mają niezaprzeczalne zalety:

  • Łatwa pielęgnacja, takich roślin nie trzeba podlewać, nawozić ani zabezpieczać przed insektami. Wystarczy okresowo ścierać z nich kurz lub przecierać liście wilgotną szmatką;
  • Sztuczne kwiaty nie pachną i nie powodują alergii, ponieważ są wykonane z hipoalergicznych materiałów;
  • Piękna zieleń o każdej porze roku, zielona roślinność i kwiaty wykonane z lateksu i silikonu będą cieszyć oko zimą i latem;
  • Znacznie zaoszczędzisz na usługach ogrodnika, nie musisz kupować nawozów i środków odstraszających szkodniki, myśleć o zorganizowaniu systemu nawadniającego i zapewnieniu wystarczającego oświetlenia, aby stworzyć i utrzymać niezbędny mikroklimat.

Cechy charakterystyczne ogrodnictwa wertykalnego w mieszkaniach i innych pomieszczeniach


Wybór rodzaju wertykalnego ogrodnictwa we wnętrzu zależy od powierzchni i przeznaczenia pomieszczenia. W dużej hali można zainstalować jedną konstrukcję na całej ścianie. W małym pokoju pojedyncze wyspy zieleni w rogach mogą wyglądać świetnie.

Wersje modułowe to zespół plastikowych, metalowych lub drewnianych skrzynek, w których można umieścić rośliny. Najlepszym wariantem dla dekoracji będą rośliny plecione – liany, bluszcz, scindapsus, krzewy poranne. Dobrym dodatkiem są rośliny płożące i pnące.